Legalny wynajem mieszkania – formalności

17 marca
11:50 2016

Wynajem mieszkania może być atrakcyjnym źródłem dochodu. Warto jednak zadbać, żeby zarabiać na tym w sposób legalny. A wbrew powszechnemu mniemaniu, jest to opłacalne. Sprawdźmy, jakie formalności nas przy tym czekają.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem staje się coraz popularniejsze wśród Polaków, ponieważ przynosi często wyższą stopę zwrotu niż deponowanie pieniędzy na lokatach. Warto jednak zadbać, żeby wynajem mieszkania był legalny. Wbrew pozorom nie trzeba się wtedy borykać ze skomplikowanymi formalnościami, a taka legalizacja może się opłacać właścicielowi mieszkania.

Zadbaj o dobrą umowę!

Najważniejszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej umowę najmu, która będzie odpowiednio zabezpieczała interesy właściciela mieszkania. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na różne niuanse. Nieoceniona będzie pomoc prawnika. Warto postawić na umowę na czas określony z rozsądnym i koniecznie ustalonym ściśle okresem wypowiedzenia. Dzięki temu właściciel nieruchomości nie będzie miał problemu, żeby pozbyć się lokatora po złożeniu wypowiedzenia umowy. W innym przypadku lokator może nawet kilka lat po wypowiedzeniu „okupować” mieszkanie, również nie płacąc czynszu. Dodatkowo warto sprawdzić dokładnie tożsamość lokatora za pomocą dwóch dokumentów. Powinien on również być w stanie udokumentować nam swoje dochody, co obniży ryzyko niepłacenia czynszu.

Wynajem mieszkania a urząd skarbowy

Oczywiście, gdy decydujemy się na podpisanie oficjalnej umowy z lokatorem, musimy to zgłosić do urzędu skarbowego. Dodajmy, że nie musimy od razu zakładać działalności gospodarczej, żeby wynajmować komuś mieszkanie i na tym zarabiać. Jest to również możliwe w przypadku osoby fizycznej. Z fiskusem możemy rozliczyć się albo w formie ryczałtu, albo na ogólnych zasadach. W pierwszym przypadku zapłacimy podatek 8,5% i jest to najczęściej wybierany rodzaj opodatkowania przez osoby zarabiające na wynajmie. Niestety nie można tu odliczyć żadnych dodatkowych kosztów, ale za to podatek płacimy dopiero wtedy, gdy lokator zapłaci nam czynsz.

W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, możemy już odliczać poniesione koszty na przykład na remont od przychodu. Gdy nasz zarobek nie przekracza miesięcznie 528 zł, możemy rozliczać się stawką 18%, ale już powyżej tej kwoty trzeba wybrać stawkę 32%. Poza tym, wybierając legalny wynajem, nie musimy się bać kontroli ze strony urzędu skarbowego.