Firmy doradztwa inwestycyjnego – czy opłaca się korzystać z ich pomocy?

17 marca
12:48 2016

Inwestowanie to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w tej dziedzinie. W przypadku, gdy nie mamy pojęcia o finansach, nie powinniśmy inwestować na własną rękę, tylko skorzystać z usług doradcy. Czy jednak na pewno warto korzystać z pomocy firmy doradztwa inwestycyjnego?…

Firmy doradztwa inwestycyjnego zajmują się bankowością prywatną, polegającą na ustalaniu strategii inwestycyjnej dla klienta oraz bieżącym monitorowaniu zachowania jego aktywów w portfelu. Doradca inwestycyjny zajmuje się budowa portfela aktywów klienta na podstawie jego potrzeb, celów oraz poziomu akceptacji ryzyka. Ostateczna decyzja w sprawie podjęcia konkretnych kroków inwestycyjnych zawsze należy do klienta.

Jak wybierać firmę inwestycyjną?

Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę doradca inwestycyjnego, warto sprowadzić historię firmy oraz to, czy doradcy tam pracujący posiadają odpowiednie licencje i doświadczenie. Zweryfikujmy także, czy wybrana przez nas firma jest niezależna, czyli czy jej właścicielem nie jest żaden bank albo inna instytucja finansowa.

Strategia inwestowania

Po wybraniu konkretnej firmy doradztwa inwestycyjnego następuje spotkanie klienta z doradcą. Podczas takiego spotkania omawiany jest model doradczy firmy oraz oczekiwania klienta. Kluczowym elementem takiej wizyty jest zdefiniowanie profilu inwestycyjnego klienta, który zawiera profil ryzyka, horyzont czasowy inwestycji, planowaną stopę zwrotu oraz preferencje dotyczące konkretnych rynków czy grup aktywów. Na podstawie tych danych doradca inwestycyjny tworzy dla klienta indywidualną strategię inwestycyjną. W przypadku jej zaakceptowania zostanie rozpoczęty proces wdrażania inwestycji.

Na czym zarabia firma inwestycyjna

Pamiętajmy, że za samą poradę udzielona przez doradcę nie ponosimy żadnych kosztów. Firmy doradztwa inwestycyjnego zarabiają dopiero po wykupieniu konkretnego produktu, od którego otrzymują prowizję. Warto jednak mieć siane baczności ponieważ koszty są często ukryte w produktach finansowych oferowanych przez doradców.

Obowiązki doradcy inwestycyjnego

Praca doradcy nie polega tylko na wyborze produktu i sfinalizowaniu transakcji. Rzetelny doradca ma obowiązek utrzymywania kontaktu z klientem przez cały czas. Powinien go informować na bieżąco o sytuacji na ryku finansowym i ostrzegać w przypadku niebezpieczeństw. Gdy nasz doradca tego nie robi, warto zastanowić się nad zmianą specjalisty albo firmy doradztwa finansowego.