Zasady leasingowania pojazdów używanych

02 marca
16:55 2015

Wiele osób korzysta z możliwości, jakie daje leasing samochodowy. Bardzo często staramy się w ten sposób o nowe samochody, ale także przy wyborze auta z rynku wtórnego możemy posiłkować się leasingiem.

Firmy oferujące leasing samochodowy zdecydowanie preferują transakcje związane z nowymi samochodami. Oferty leasingowe dla nowych aut są najkorzystniejsze, ale mimo wszystko leasing używanego samochodu pozostaje dużo tańszą opcją finansowania. Są pewne ograniczenia i zasady związane z leasingiem samochodów używanych. Warto je przeanalizować, jeśli zamierzamy wkrótce zmienić auto.

Liczy się wiek auta

Podstawowym parametrem, który jest brany pod uwagę przez firmę leasingową jest wiek używanego samochodu. Najszerszą ofertę można otrzymać w odniesieniu do pojazdów maksymalnie trzyletnich. Starsze samochody – do pięciu lat – również można wziąć w leasing, natomiast przy pojazdach starszych niż sześć lat mogą się pojawić problemy z pozyskaniem atrakcyjnej oferty.

Okres leasingu do 8 lat

Kolejne ograniczenie, które dotyka szczególnie pojazdy używane to okres leasingu. Wiele firm postępuje według określonych zasad w tym zakresie. Najczęściej wiek samochodu i okres dzierżawy nie mogą łącznie przekroczyć ośmiu lat. Zdarzają się również firmy, które oferują dłuższy okres leasingowania samochodów używanych, wiele zależy od szczegółowej oferty i indywidualnych ustaleń.

Konieczność posiadania wkładu własnego

Leasing samochodu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty wstępnej, która wynosi zazwyczaj do 45% wartości auta. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników – między innymi od wieku pojazdu. Przy leasingu samochodów z rynku wtórnego wpłata wstępna wynosi minimum 15% wartości pojazdu.

Formalności

Przy leasingu samochodu używanego raczej nie należy się spodziewać uproszczonych procedur. Wiele firm oferuje swoim klientom leasing samochodowy z uproszczoną procedurą, dzięki czemu całe przedsięwzięcie trwa krócej i jest mniej absorbujące. Przy ofercie związanej z pojazdami używanymi takie rozwiązania należą do rzadkości.