Jak ominąć 15% wkładu własnego?

17 lutego
17:51 2016

Przeraża Cię myśl o wielomiesięcznym oszczędzaniu na 15% wkładu własnego, by móc wziąć kredyt hipoteczny na własne mieszkanie? Ten wymóg da się obejść! Nie wierzysz? Przeczytaj nasze porady.

Nowe władze postanowiły obłożyć sektor finansowy dodatkową daniną w wysokości 0,44% w skali roku. Według szacunków taki podatek powinien przynieść do budżetu państwa od 4 do 5 miliardów złotych. To zaś oznacza, że z jego powodu banki stracą około 1/3 zysku netto wypracowywanego w ostatnich latach.

Jak nietrudno się domyślić, koszty związane z nowym podatkiem zostaną najpewniej przeniesione na klientów. Dotyczy to przede wszystkim osób, które będą chciały skorzystać z kredytów hipotecznych. Dodatkowe koszty zmaterializują się w formie wyższych marż, prowizji oraz dodatkowych opłat.

Jest sposób na obejście 15% wkładu własnego!

Koszty kredytu hipotecznego to nie tylko oprocentowanie i marża. Zawiera się w nich także wkład własny, czyli kwota, którą musimy wpłacić przed uzyskaniem kredytu. Rekomendacja S przewiduje, że od 1 stycznia 2016 roku osoba starająca się o kredyt hipoteczny powinna wnieść wkład własny w wysokości 15% zaciąganego kredytu. To oznacza, że kredytobiorca będzie na samym początku swojej kredytowej drogi zmuszony do zgromadzenia wyższej kwoty niż w latach ubiegłych. Innymi słowy w teorii w 2016 roku kredyt hipoteczny będzie droższy na samym starcie.

Tyle teorii, w praktyce możemy ten wymóg jednak ominąć. Choć minimalny poziom wkładu własnego wzrósł, to przepisy dają nam możliwość ograniczenia tego wstępnego wydatku. Jako kredytobiorca mamy możliwość wpłacenia 10% wkładu własnego oraz ubezpieczenie brakujących 5%. Takie ubezpieczenie może przybrać formę polisy, zastawu na dłużnych papierach wartościowych NBP lub Skarbu Państwa, a także blokady środków na rachunku.

Jeśli więc myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego w 2016 roku, to przy kwocie 200 tys. złotych nasz wkład własny wyniesie najpewniej 20 tys. złotych, a brakujące 10% pokryjemy z pomocą odpowiedniego ubezpieczenia.

Nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać

Na polu kredytów hipotecznych rok 2016 zapowiada się średnio korzystnie. Obserwujemy sporo tendencji, które mogą wpłynąć na wzrost kosztów kredytów hipotecznych: wyższe marże, wyższy wymagany wkład własny. Zawieszenie programu Mieszkanie dla Młodych oraz prognozowane wzrostu średniego RRSO kredytów hipotecznych w stosunku do poprzedniego roku każe przypuszczać, że konsument może odczuć to w swojej kieszeni. Mimo wszystko jest przynajmniej jeden plus – jeśli nie udało nam się zgromadzić wystarczających oszczędności do porycia 15-procentowego wkładu własnego, jest szansa, że przynajmniej w tym zakresie jesteśmy w stanie coś „wykombinować”.